poniedziałek, 12 listopada 2012

Ustawianie menzury

Zacznijmy od tego czy jest menzura w gitarze. Menzura jest to długość czynna struny, czyli odległość między mostkiem, a siodełkiem. Poprawne ustawienie menzury jest to bardzo ważna sprawa. Bez tego gitara nie stroi na wszystkich progach. Mimo, iż poprawnie nastroisz gitarę na pustych strunach, to podczas gry nie będzie ona brzmiała poprawnie. Podobne problemy mogą stwarzać też stare, wyciągnięte struny.
Przed samym opisem regulacji wspomnę, że menzurę ustawia się na końcu, tj po regulacji krzywizny gryfu czy wysokości mostka (strun). Zobaczmy wcześniej którym śrubkami w rożnych mostach regulujemy menzurę.
ustawianie menzury
ustawianie menzury
ustawianie menzury

Zacznijmy od tego, że gitara powinna być nastrojona do standardowego stroju.
Sam proces regulacji jest bardzo prosty. Porównujemy wysokość dźwięku flażoletu (12 próg) lub pustej struny z wysokością dźwięku struny dociśniętej na 12 progu. Jeśli dźwięk na 12 progu jest wyższy od pustego czy flażoletu, to znaczy że musimy wydłużyć menzurę. Postępujemy analogicznie jeśli dźwięk jest niższy. Powtarzamy tę czynność do uzyskania czyściutkiej oktawy, czy prymy w przypadku flażoletu. Warto posłużyć się tunerem/stroikiem gitarowym jeśli jesteśmy początkujący i nie mamy zbyt dobrego słuchu. Podczas regulacji struny będą nam się rozstrajać, należy korygować strój. Czynność wykonujemy oczywiście na wszystkich strunach.
Dodam od siebie, że na strojenie naszego instrumentu strunowego ma wpływ też wysokość strun nad gryfem. Jeśli jest zbyt wysoka, to przy dociskaniu strun do progów ich napięcie będzie się zmieniało, co w efekcie będzie powodowało to samo co źle ustawiona menzura, czyli fałsze na progach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz